איך סדרת ספרי כדורסל לילדים עזרה לאורי להתגבר על תחושת הכישלון ?

כשאורי בן ה-10.5 לא הצליח במבחני הקבלה לליגת הכדורסל, נתנו לו הוריו לקרוא את ספרי "העשיריה הפותחת". אפילו הם הופתעו לגלות כמה זה עבד

כשאורי כ. (השם המלא שמור במערכת) בן ה-10.5 קיבל הודעה כי לא הצליח להגשים את חלומו הגדול להתקבל לקבוצת ליגה "אמיתית" בכדורסל, הוא ממש נשבר. הוריו היו אובדי עיצות. אורי העצוב חשב לפרוש מהמשחק, הוא הסתגר בביתו, והתקשה להתמודד עם תחושת הכישלון. הוריו שברו את הראש ולא ידעו מה לעשות, עד שחברים העבירו להם עותק מ"הנס של עודד", הראשון בסידרת ספרי העשיריה הפותחת, סדרת ספרי הכדורסל של ילדי ישראל. "אנחנו לא יודעים אם אורי יתקבל לליגה, אבל אחרי שהוא יקרא את הספר הזה הוא ודאי ירגיש טוב הרבה יותר", הבטיחו החברים ולא ידעו כמה צדקו. תחילה, לקח אורי את הספר לידיו בחשש. הוא לא כל כך אהב לקרוא. כשעיין בכריכה האחורית, למד כי הספר עוסק בסיפורו של עודד, נער נמוך קומה שכשל בניסיונו להתקבל למכבי תל אביב בכדורסל, ובמקום להרים ידיים, הקים יחד עם חבורת נערים במצב דומה לשלו, קבוצת כדורסל משלהם.

אורי התחיל לקרוא ותוך דקות כבר שקע לגמרי לתוך הספר. הוא נטש את המסכים, סיים את הקריאה בתוך יומיים (!) והכי חשוב, מדווחים הוריו, בתום הקריאה, מצב הרוח והביטחון העצמי השתפרו פלאים. "הספר הזה כאילו נכתב עלי" הוא אמר, לקח את הכדור ויצא אל המגרש. ואורי אינו היחיד. עשרות אלפי ילדים וילדות בגילאי 7-14 קראו והפכו למעריצים נלהבים של עלילות שחקני העשיריה הפותחת.

הספרים עוסקים בבעיות המטרידות ילדים ובני נוער בכל יום, כשכל כרך מתמקד בסיפורו של גיבור אחר - כדורסלן נמוך מדי שלא מצליח להתקבל לקבוצה, שחקן שמתקשה להתמודד עם ציפיות הוריו ממנו, ילד .שהוריו מתגרשים וכו

הסדרה נכתבה על ידי אמיר דורון, מי שאחראי בין השאר לסדרת הספרים המצליחה "הוצא מהקשרו" ומאוירת על ידי גיא מורד, מבכירי הקריקטוריסטים בישראל ("ידיעות אחרונות") . עד כה ראו אור חמישה כרכים בסידרה (והשישי בדרך) שזכו להצלחה גדולה בחנויות (עם מכירת עשרות אלפי עותקים) ולביקורות מצוינות. בשנת 2010 אף בחרה הקרן לעידוד קולנוע לתמוך בכתיבת תסריט לסרט באורך מלא המבוסס על "הנס של עודד", הסידרה הצליחה כל כך שילדים במקומות שונים בארץ החלו להקים קבוצות כדורסל בשם "העשיריה הפותחת, ממש כמו בעלילת הסידרה. בשנת 2012 תורגמו שני הספרים הראשונים בסידרה לאנגלית. כוכב ה - NBA סטפן קארי, הוא ולא אחר, קרא את הספר הראשון, התאהב, והסכים לשמש כשגריר של הסדרה בארצות הברית ובצפון אמריקה בשנתיים הראשונות להשקתה.

ובמקום לתת פרטים נוספים - ניתן לקוראים לדבר:

"אני רוצה לפרגן בענק - אחרי התנגדות קשה לקריאה מצד בניי - קניתי לכבוד הקורונה 2 ספרים - שנקראו בשקיקה , בנשימה אחת ובהנאה צרופה - ומיהרתי לרכוש את 3 הספרים הנוספים - לבקשתם!...הבוקר נשאלתי על ידם - "אמא, מה נעשה כשנסיים את כל 5 הספרים?"

אז אנא - מהרו להוסיף עוד ספרים לסדרה...תודה שהחזרתם את חדוות הקריאה לביתנו:)" (אפרת יובל, אמא לשני קוראים צעירים, בעמוד הפייסבוק של הסידרה).

כל הספרים נמכרים בחנויות הספרים ובאתר האינטרנט הרשמי של הסידרה - בהנחה של עשרים אחוז והטבות נוספות.

לרכישה